13 lutego - Światowy Dzień Radia  - CEK NA ŻUBARDZKIEJ

 

Termin:

13.02.2021

 

Opis:

Światowy Dzień Radia (World Radio Day) obchodzony jest od 2011 roku z inicjatywy Academii Española de la Radio. Dzień ten został proklamowany przez UNESCO na jej 36 Sesji Konferencji Generalnej w dniu 3 listopada 2011 roku. "Święto" radia upamiętnia inaugurację działalności rozgłośni Narodów Zjednoczonych, która powstała w 1946 roku.

UNESCO chce zwrócić uwagę na znaczenie radia jako środka komunikacji masowej zarówno w krajach rozwiniętych, gdzie stacje radiowe wykorzystują nowe technologie jak i w krajach rozwijających się, gdzie radio stymuluje rozwój społeczeństwa.

Z kolei Dzień Radia to polskie święto obchodzone corocznie w dniu 11 kwietnia dla podkreślenia roli radia w codziennym życiu polskiego społeczeństwa.

Pierwsza stacja radiofoniczna na świecie zaczęła nadawać w Pittsburghu (USA) w dniu 2 listopada 1920. Pierwsza w Europie Wschodniej odezwała się stacja w Moskwie - 22 marca 1922 roku.

18 kwietnia 1926 roku powstała w Warszawie pierwsza oficjalna stacja radiowa w Polsce.

Pierwszy program radiowy "Polskiego Radia” (program próbny) oraz eksperyment techniczny, który poprzedził oficjalne powstanie radia w dniu 18 kwietnia 1926 roku został wyemitowany 1 lutego 1925 roku ze stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie.

Pewien słuchacz wspomina "To było w tę wielką zimę, było 40 stopni mrozu. Nie dało się wejść na drzewo, więc kuzyn sobie okręcił nogi szmatami i wszedł tak wysoko, że w końcu założyliśmy antenę. Włączyłem radio, a tu hejnał słyszę z Krakowa! Tak mi to w pamięci utkwiło, że jak go dziś słyszę, to aż mnie przeszywa."

Wynalazcą radia jest Nikola Tesla. W 1943 roku Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych przyznał prawa patentowe Tesli. Rozprawa rozstrzygnęła się po śmierci wynalazcy. Jednak za twórcę radia uznaje się Guglielmo Marconiego, mimo, iż przyznał się on do wykorzystania wcześniejszych prac Tesli w budowaniu radia.

Odbiorniki radiowe rozpoczęto produkować w Polsce w latach dwudziestych XX wieku, równocześnie z powstaniem radiofoni w Europie. Odbiornik radiowy był dla większości mieszkańców Polski pierwszym  urządzeniem elektronicznym w domu, a dla wielu był przez kilkadziesiąt lat jedynym takim urządzeniem.

W Polsce produkcję odbiorników jako pierwsze rozpoczęły Polskie Zakłady Radiotechniczne i zaraz potem Polskie Towarzystwo Radiotechniczne, firma która jako pierwsza uruchomiła w Polsce publiczną radiostację. Najpopularniejszą i najbardziej znaną firmą produkującą przed II Wojną Światową odbiorniki radiowe w Polsce był wileński "Elektrit". Oprócz niego działało też kilku dużych polskich producentów.

„Widzicie, telegraf jest rodzajem bardzo, bardzo długiego kota. Naciskacie jego ogon w Nowym Jorku, a jego głowa miauczy w Los Angeles. Rozumiecie? I radio działa na tej samej zasadzie - wysyłacie sygnały stąd, a odbierają je tam. Jedyną różnicą jest to, że nie ma kota.” – Albert Einstein

 

Informacje i zapisy:

Centrum Edukacji Kulturowej „Na Żubardzkiej”, ul. Żubardzka 3, Łódź

tel. 42 651 67 47, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.bok.lodz.pl,

www.strefazajec.pl