Pełna treść stanowiska Pani Prezydent Miasta Łodzi w sprawie koronawirusa tutaj

 kalendarium III 2020

 

PEJZAŻE - Jerzego Włodzimierza Stawskiego ps. "Lubicz"

 

Termin:

26.04.2019, godz. 18.00

 

Opis:

Bałucki Ośrodek Kultury ma zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy malarstwa: pt. PEJZAŻE - Jerzego Włodzimierza Stawskiego ps. "Lubicz" kapitana Armii Krajowej, żołnierza oddziału Konspiracyjnego Wojska Polskiego "Warszyca".

Będzie to okazja do spotkania pełnego emocji i wzruszeń, spotkania z bardzo ciekawym
i interesującym człowiekiem oraz do opowieści - o malarstwie, akcji „Burza”, o wychowaniu i tolerancji.

 

Jerzy Włodzimierz Stawski ps. Lubicz (ur. 1 stycznia 1927 roku w Łodzi) to kapitan Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej oraz Konspiracyjnego Wojska Polskiego (oddział „Warszyca”) ale także co nie wiele osób wie - artysta malarz. Wspomina skąd wzięła się u niego pasja malarska: „ Przed wojną o statusie społecznym świadczyło posiadanie w domu przynajmniej jednego landszaftu – czyli olejnego obrazu i postanowiłem sam spróbować swoich sił w malarstwie”- mówi Jerzy Stawski. Dopiero na emeryturze zaistniały ku temu sprzyjające okoliczności, pierwsze prace tworzył nie dla siebie, ale dla znajomych oraz rodziny. Swoją przygodę z malarstwem rozpoczął od malowania kopii - reprodukcji, dzięki czemu nauczył się różnych technik malarskich i zaczął tworzyć autorskie prace. Na jego obrazach widać spokój, sielankę zupełnie inaczej niż wyglądało jego życie, które było pełne wyrzeczeń i walki o Ojczyznę. Jego postawę ukształtowała katolicka rodzina, która ceniła wartości patriotyczne. Wybuch wojny sprawił, że musiał szybko dojrzeć. „Całe moje pokolenie walczyło o ojczyznę. Ja wciąż o nią walczę, bo Ojczyzna i wolność nie są dane na zawsze, trzeba o nie dbać” - powiedział Jerzy Stawski.

 

Kontakt do organizatora:

Centrym Twórczości LUTNIA, Łódź, ul. Łanowa 14
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.: 42 652 62 27

 
 

 

lodz kreuje

logo lodz kreuje pion

Newsletter Bałuckiego Ośrodka Kultury w Łodzi

loading...
INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH
osób, których dane przetwarzane będą przez BOK

uslugi rozne
mecenasi

uczestnicy odbiorcy

partnerzy rodo250

Regulamin uczestnictwa i odpłatności za udział w formach stałych w Bałuckim Ośrodku Kultury

 

Jeśli, w związku z planowanym udziałem w wydarzeniu, potrzebujesz dostosowania w postaci audiodeskryptora lub tłumacza prosimy o pilny kontakt: 42 651-50-30 lub e-mail: sekretariat@bok.lodz.pl

Back to top