Samorządowy Uniwersytet III Wieku - strona internetowa - www.suiiiw.boklodz.pl


Termin

od października 2018 do czerwca 2019

 

Opis:

Wydział Kultury UMŁ ogłasza nabór na sezon 2018/19

SAMORZĄDOWEGO UNIWERSYTETU III WIEKU

operatorem projektu jest Bałucki Ośrodek Kultury

Samorządowy Uniwersytet III Wieku jest formą wspomagającą samokształcenie adresowaną do mieszkańców Łodzi, którzy ukończyli 60 lub więcej lat i są emerytami lub rencistami.

Nabór słuchaczy na sezon 2018/19 trwa od 7 września do 4 października 2018 lub do wyczerpania limitu miejsc. Uczestnictwo w SUIIIW jest bezpłatne. Status słuchacza SUIIIW uzyskuje się na jeden sezon kulturalny (od października do czerwca). Aktywne członkostwo w zajęciach jest podstawą uzyskania dyplomu absolwenta SUIIIW w danym sezonie kulturalnym.

Zapisy prowadzi Bałucki Ośrodek Kultury poprzez stronę www.bok.lodz.pl oraz portal www.strefazajec.pl. W rejestracji pomagają pracownicy CEK NA ŻUBARDZKIEJ Bałuckiego Ośrodka Kultury na ul. Żubardzkiej 3, tel.: 42 651-67-47. Pomocy można też szukać u pracowników innych ośrodków kultury w Łodzi.

Zajęcia SUIIIW będą odbywać się w dwa czwartki w miesiącu między godzinami 10:00 – 14:00 w salach UMŁ, pomieszczeniach Bałuckiego Ośrodka Kultury i innych instytucji kultury. Szczegółowy harmonogram zajęć przekazany zostanie słuchaczom podczas inauguracji.

W pierwszym semestrze (semestrze zimowym) proponujemy 8 spotkań w następujących terminach:

  • październik 2018 – 4 (inauguracja w Sali obrad Rady Miejskiej UMŁ) i 18,
  • listopad 2018 – 8 i 22 ,
  • grudzień 2018 – 6 i 13 ,
  • styczeń 2019 – 10 i 24.

Program SUIIIW składał się będzie z 4 bloków tematycznych (modułów), które będą się przeplatały i wypełnią całość oferty dydaktycznej SUIIIW:

  • ŁÓDŹ - zajęcia, które ułatwią im zrozumienie zasad funkcjonowania samorządu, szerokich możliwości uzyskiwania wsparcia i pomocy ze strony samorządu, ale przede wszystkim aktywnego uczestnictwa w życiu samorządowym i obywatelskim. Moduł będzie zawierał także aspekt pomocy i edukacji seniorów w zakresie ich praw (np. konsumenckich, obywatelskich etc.) oraz informacje na temat skierowanej do nich miejskiej oferty (społecznej, zdrowotnej i edukacyjnej).
  • KULTURA – zajęcia, które przede wszystkim dostarczą wiedzę o kulturze (łódzkiej i nie tylko), będą pobudzać i rozwijać zainteresowanie kulturą, rozbudzać potrzeby kulturalne i kształtować wśród łodzian trzeciego wieku nawyki aktywnego uczestnictwa w kulturze i korzystania z oferty miejskich instytucji kultury.
  • HISTORIA – w programie SUIIIW to zarówno historia istotna w kontekstach indywidualnych, jak i historia Łodzi, kraju i świata. Idea uniwersytetu trzeciego wieku w sposób szczególny czyni go miejscem dyskusji historycznej, refleksji i wielokontekstowego poznania.
  • ROZWÓJ – poza rozwojem indywidualnym skupimy się także na rozwoju całego seniorskiego środowiska oraz rozwoju samorządu i Łodzi. Zaproponujemy zatem zajęcia z zakresu indywidualnego rozwoju umysłowego, fizycznego, intelektualnego czy poznawczego, ale także rozwoju Łodzi, rozwoju szeroko rozumianej partycypacji społecznej i obywatelskiej uczestnictwa w życiu miasta, współdecydowania i współodpowiedzialności.

Wykładowcami SUIIIW będą m.in. pracownicy Uniwersytetu Łódzkiego, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, pracownicy UMŁ oraz przedstawiciele i członkowie organizacji pozarządowych.


Kontakt do organizatora:

Centrum Edukacji Kulturowej NA ŻUBARDZKIEJ, ul. Żubardzka 3, Łódź
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.: 42 651 67 47